JARO A PROROSTLÍK ČÍNSKÝ

https://karmashop.cz/domu/242-062-zklidneni-zcerele-hladiny-jia-wei-xiao-yao-wan.html

Jaro je období, podle starých textů symbolizováno dětstvím, děti bývají všudypřítomné, neposedné a zvědavé. Fáze zimy odpovídá stáří a smrti. Je charakterizovaná ustrnutím a internalizací. Tuto fázi střídá pohyb a činnost ducha vně. Nový vegetační cyklus, znovuvzkříšení, jaro. 

Je to období, kdy se stáváme více společenskými a více se projevujeme. Na jaře je dopřáno novým projektům, začátkům a odlehčení. Opuštění starého a přijetí nového. Budhisté si snažili zachovat si nezastřenost dětského vnímání. Děti vidí a vnímají věci takové jaké jsou. Bez společenským norem či pokřivení. Často svými dotazy překvapí i rodiče, jak přesně dokáží ozřejmit realitu. Také v budhismu cení jejich schopnost okamžitě prožít emoce, neodkládat je, či je nepotlačovat. Kolikrát můžeme vidět, kterak si dítě, ještě se slzami v očích dá se smíchem něco dobrého nebo se pro něco nadchne. Podobná je i povaha jara. Rychle přijímat, ale nenechávat si. Podporovat růst a tvoření. Naše kreativní stránky právě fungují na plné obrátky. Abychom se pěkně nastavily na jarní období, k tomu nám pomáhají i jarní potraviny. Skvělé jsou různé klíčky, které si můžeme zakoupit nebo sami nechat vyklíčit. Vhodné jsou zejména řeřicha, vojtěška, fazolky, mungo, čočka. Vylučují škodlivou horkost a zlepšují průchodnost jater. 

Játra se starají o celkovou prostupnost organismu, kterou si rušíme třeba přílišným hněvem. Takový vztek je ve své povaze horký a k jeho schlazení jsou právě dobré klíčky. 

Jednou z čínských bylin souvisejících s játry, potažmo s jarem je Prorostlík čínský Bupleurum scorzoneraefolium. Čínsky se mu říká Chai hu a patří do čeledi miříkovitých. Je to poměrně vysoká trvalka se žlutým okvětím. Daří se jí spíše ve vyšších nadmořských výškách. Sbírá se v Číně, Japonsku, Korei a jiných asijských zemích. Je zmíněna i v klasické knize Pojednání o zranění chladem. Toto dílo pochází z roku 200 n.l. Z rostliny Prorostlíka se užívají zejména kořínky. Sbírá se na jaře a na podzim a používají se sušené nebo pražené s octem. Podle Čínské medicíny mají hořkou a štiplavou chuť, jsou lehce chladné povahy a vstupují do drah jater a sleziny. 

Prorostlík je indikován pro vnější útoky škodlivého větru i horka. Sráží teplotu při napadení vnější škodlivinou, ať už z chladu či horka. Další uplatnění najde Chai hu v tzv. utlačené jaterní čchi. Ta se může projevovat jako bolest či tlak v žebrech nebo v podbřišku. Pocity podrážděnosti či netrpělivosti. Patří sem skleslá nálada nebo vyloženě deprese. U žen se projevuje jako nepravidelná menstruace či změny nálady před ní. Při dlouhodobějších problémech je Prorostlík kombinován s takovými bylinami, které pomáhají s prouděním Tchi a uklidněním jater. Dále se přidávají byliny, které rozhýbávají krev a ulevují od bolesti. Mezi jednu z nejpopulárnějších směsí patří prášek na uvolnění Sao Yao Sun. 

Syndrom klesající čchi středu je další indikace užití této byliny. Zmínily jsme, že vstupuje do dráhy sleziny, užívá se tedy při nadýmání a častých průjmech. Využití najde i při Prolapsu rekta, to jsou právě příznaky propadu čchi sleziny, která nedrží orgány na svých místech. Zdroje též uvádí, že se Prorostlík užívá při příznacích malárie. Pomáhá zmírňovat účinky této choroby a při užití s jinými bylinami také odstraňuje horkost nahromaděnou při takovém onemocnění.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *