JARO A PROROSTLÍK ČÍNSKÝ

https://karmashop.cz/domu/242-062-zklidneni-zcerele-hladiny-jia-wei-xiao-yao-wan.html

Jaro je období, podle starých textů symbolizováno dětstvím, děti bývají všudypřítomné, neposedné a zvědavé. Fáze zimy odpovídá stáří a smrti. Je charakterizovaná ustrnutím a internalizací. Tuto fázi střídá pohyb a činnost ducha vně. Nový vegetační cyklus, znovuvzkříšení, jaro. 

Je to období, kdy se stáváme více společenskými a více se projevujeme. Na jaře je dopřáno novým projektům, začátkům a odlehčení. Opuštění starého a přijetí nového. Budhisté si snažili zachovat si nezastřenost dětského vnímání. Děti vidí a vnímají věci takové jaké jsou. Bez společenským norem či pokřivení. Často svými dotazy překvapí i rodiče, jak přesně dokáží ozřejmit realitu. Také v budhismu cení jejich schopnost okamžitě prožít emoce, neodkládat je, či je nepotlačovat. Kolikrát můžeme vidět, kterak si dítě, ještě se slzami v očích dá se smíchem něco dobrého nebo se pro něco nadchne. Podobná je i povaha jara. Rychle přijímat, ale nenechávat si. Podporovat růst a tvoření. Naše kreativní stránky právě fungují na plné obrátky. Abychom se pěkně nastavily na jarní období, k tomu nám pomáhají i jarní potraviny. Skvělé jsou různé klíčky, které si můžeme zakoupit nebo sami nechat vyklíčit. Vhodné jsou zejména řeřicha, vojtěška, fazolky, mungo, čočka. Vylučují škodlivou horkost a zlepšují průchodnost jater. 

Játra se starají o celkovou prostupnost organismu, kterou si rušíme třeba přílišným hněvem. Takový vztek je ve své povaze horký a k jeho schlazení jsou právě dobré klíčky. 

Jednou z čínských bylin souvisejících s játry, potažmo s jarem je Prorostlík čínský Bupleurum scorzoneraefolium. Čínsky se mu říká Chai hu a patří do čeledi miříkovitých. Je to poměrně vysoká trvalka se žlutým okvětím. Daří se jí spíše ve vyšších nadmořských výškách. Sbírá se v Číně, Japonsku, Korei a jiných asijských zemích. Je zmíněna i v klasické knize Pojednání o zranění chladem. Toto dílo pochází z roku 200 n.l. Z rostliny Prorostlíka se užívají zejména kořínky. Sbírá se na jaře a na podzim a používají se sušené nebo pražené s octem. Podle Čínské medicíny mají hořkou a štiplavou chuť, jsou lehce chladné povahy a vstupují do drah jater a sleziny. 

Prorostlík je indikován pro vnější útoky škodlivého větru i horka. Sráží teplotu při napadení vnější škodlivinou, ať už z chladu či horka. Další uplatnění najde Chai hu v tzv. utlačené jaterní čchi. Ta se může projevovat jako bolest či tlak v žebrech nebo v podbřišku. Pocity podrážděnosti či netrpělivosti. Patří sem skleslá nálada nebo vyloženě deprese. U žen se projevuje jako nepravidelná menstruace či změny nálady před ní. Při dlouhodobějších problémech je Prorostlík kombinován s takovými bylinami, které pomáhají s prouděním Tchi a uklidněním jater. Dále se přidávají byliny, které rozhýbávají krev a ulevují od bolesti. Mezi jednu z nejpopulárnějších směsí patří prášek na uvolnění Sao Yao Sun. 

Syndrom klesající čchi středu je další indikace užití této byliny. Zmínily jsme, že vstupuje do dráhy sleziny, užívá se tedy při nadýmání a častých průjmech. Využití najde i při Prolapsu rekta, to jsou právě příznaky propadu čchi sleziny, která nedrží orgány na svých místech. Zdroje též uvádí, že se Prorostlík užívá při příznacích malárie. Pomáhá zmírňovat účinky této choroby a při užití s jinými bylinami také odstraňuje horkost nahromaděnou při takovém onemocnění.  

Stravování podle 5 elementů PROSINEC -TLUSTÉ STŘEVO

Dle tradiční čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo. Z fyzického hlediska, je zakončením našeho trávicího systému a stará se o odvádění „odpadů“ z těla. Je pro nás velmi důležité, aby bylo čisté a správně fungovalo. Střevo má za úkol provádět látkovou výměnu a přes svou stěnu předává tělu látky potřebné pro život. Soli, voda, vitamíny se dostávají aktivním transportem ze střeva do krve. Zanesené tlusté střevo pak hůře plní svou funkci a člověk, ač plně nasycen, v podstatě trpí podvýživou. Střevo je základem našeho zdraví. V jakém stavu máme střeva, tak se cítíme a tak vypadáme. Síla našeho imunitního systému závisí na stavu našeho střeva ze 70 až 90%!!!

Párovým orgánem tlustého střeva jsou plíce. Proto nemoci horních cest dýchacích mají často původ ve střevu. Oslabené tlusté střevo se projeví na stavu dýchací soustavy a imunitě.

Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí, našich nejhlubších obav, strachů a stinných stránek. Problémy tlustého střeva se projevují zadržováním přežitých a neaktuálních emocí, problémy s dáváním a přijímáním na citové rovině, pocitem nedostatečného ocenění, zneužívání a někdy až depresí.

Tlusté střevo je nejaktivnější mezi 5. a 7. hodinou ranní. I když v tomto čase vstáváte, je lepší nesnídat. V tuto dobu probíhá u zdravého jedince vylučování. Ten, kdo má s vylučováním potíže, si může dát sklenici teplé vody se špetkou soli, nebo se švestkovou šťávou (postačí i vyluhovat sušené švestky ve vodě). Snídani odložte po 7.hodině, kdy je nejaktivnější žaludek. Po 19. hodině nejezte vůbec nebo jen střídmě. Hlídejte si dostatečný příjem tekutin. V létě nám jde většinou doplňování tekutin lépe než v zimním období. Proto si pitný režim opravdu hlídejte. Pijte teplou vodu, čaje (bylinkové, bancha zelený čaj, bílou chryzatému s kustovnicí, …). Jezte potraviny bohaté na vlákninu, a to luštěniny (fazole, sóju, hrách, cizrnu), obiloviny zvláště ty bez lepku (jáhly, pohanka, quinoa), rýže (ideálně natural), otruby, celozrnné obiloviny a klíčky, lněné semínko, zeleninu (pórek, cibuli, řepu, mrkev, topinambury, artyčoky atd.) a ovoce (fíky, švestky, hroznové víno, dýně, jablka, hrušky). Dále med a kvalitní rostlinné oleje nejlépe lněný, dýňový. Vhodné jsou také vlašské ořechy (pozor na množství, jsou hůře tráveny), jedlé kaštany, med či usušené lesní houby. Z bylinek, které podporují trávení, doporučujme zejména kmín, fenykl, anýz a zahřeje nás i muškátový oříšek (ve větším množství působí jako opiát, pozor tedy i tady na jeho množství). Dále je výborný plicník lékařský, který je doporučován na uklidnění střev při průjmech, stejně tak jako skořice. Mléčné výrobky až do jara vypouštíme, vnáší do těla chlad a zahleňují nás. Obzvláště, pokud máme zanesená střeva. Pro podporu peristaltiky střev můžeme vyzkoušet indickou vlákninu tzv. psyllium nebo zelený jíl. A nezapomeňte na obyčejné KYSELÉ ZELÍ, především to netermizované, nesterilované a ani jinak tepelně neupravované. Nejcennější složkou kyselého zelí je kyselina mléčná, která pomáhá obnovovat poškozenou střevní sliznici a pomáhá při trávení v žaludku tím, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Dále obsahuje probiotické bakterie a nezanedbatelné množství celulózy, která pomůže průchodnost střev. Čím jednodušeji budete jíst, tím lépe. Pokuste se vynechat chemicky upravované potraviny, polotovary, bílou mouku, bílý cukr, mléko, uzeniny, sladkosti, pozor na kávu a alkohol. Hýbejte se, řádně dýchejte, zajděte si do sauny a hlavně buďte pozitivní, v klidu a užívejte si krásu blížící se zimy a Vánoc.

Držím palce, ať letošní Vánoce a Silvestr je lehčí na stravování a alkohol a nestane se opět nezřízenou konzumací cukroví, vánoček, štol, majonézových salátů a smažených řízků, po které následuje pečená kachýnka a ve finále Silvestrovská všehochuť zalitá spoustou alkoholu 🙂 Ano, my Češi slavíme dost divným způsobem pro oči tradiční čínské medicíny.

Zdroj: Stravování podle 5 elemtů

Milování jako léčivý proces

Vážení a milí přátelé tradiční čínské medicíny,

minule jsme se dotkli Umění pěstování života – Yang Sheng Fa. Jednou z oblastí, které se dotýká, jsou i doporučení ohledně sexuálního života. 
A protože je léto, které je celkově spojeno s plodností, myslím, že je vhodný čas toto téma nakousnout.

„Muž nemůže být bez ženy a žena nemůže být bez muže. Pokud se domníváme, že pohlavní styk je izolovaný akt, pak je ohrožena naše dlouhověkost a může povstat jakákoliv nemoc,“ pravil Sun Simiao, taoistický lékař, který se dožil 101 let.

Akt milování byl taoisty chápán jako léčivý proces. K čemu při pohlavním aktu vlastně dochází? K výměně yinové energie ženy a yangové energie muže. Aby došlo k vytoužené výměně těchto energií musí se postupně mísit ohnivá mužská síla s chladnou vodní silou ženskou. Pokud se podaří oba protichůdné elementy správně prostoupit, obě energie se propojí v orgasmu a muž zahřeje ženu svou yangovou energií a žena muže svlaží svou yinovou. 

Tato výměna má blahodárný vliv na zdraví člověka, neboť udržuje obě základní životní energie v rovnováze, což podporuje nejen stav zdraví, ale také dlouhověkost. To ovšem platí jen, pokud u muže nedojde k ejakulaci. Skrze ejakulaci totiž u mužů dochází také k úbytku životně důležité esence Jing. Ideálně by muž měl pěstovat umění dosažení orgasmu bez ejakulace. K tomu slouží např. taoistické techniky jako Uzamknutí třemi prsty či Velký tah. U žen se esence tímto způsobem nevyčerpává a orgasmů si tedy může dopřát, kolik jí partner umožní.

Sexuální energie patří mezi nejsilnější v našem těle. Proto je třeba se s ní naučit zacházet. Její kultivací lze podle východních nauk dojít až k osvícení. „Spermie jsou skladištěm mužské sexuální energie. Jediná ejakulace obsahuje 200 až 500 milionů spermiových buněk a každá z nich nese možnost stát se lidskou bytostí. V jediném orgasmu je dost spermatu, který by postačil k zalidnění celých Spojených států, pokud by každá buňka byla oplodněna vajíčkem. Tvorba spermatu schopného takové psychické potence spotřebuje až třetinu denního výdaje mužovy energie a výrazně zatěžuje mužský žlázový a imunitní systém,“ tolik k problematice říká moderní medicína.

Určitě je tedy pro muže žádoucí, aby se naučili se svou sexuální energií zacházet a milováním si život prodlužovali, nikoliv zkracovali. „Nadměrná sexuální aktivita oslabuje esenci Ledvin muže, protože tělo nemá dostatek času ji obnovit“. Dokud muž tyto techniky neovládá, je vhodné se řídit doporučeními, které sepsal čínský lékař Su Nu Jingqi. (Dynastie Sun 581-618 n.l.). Tento lékař sestavil doporučení ohledně četnosti ejakulace v závislosti na věku a zdraví muže:
Se sexuální energií jsou spojeny Ledviny, potažmo esence Jing, jak jsme zmínili výše. Z toho pohledu je i pojem dobré zdraví zde primárně vnímán v souvislosti se silnými Ledvinami. Určitě si povšimněte, že ani abstinence není řešením. Z pohledu TCM totiž „co se nepoužívá, slábne a zaniká.“ Pro věk nad 70 let přitom platí čísla posledního řádku. 

Snad se nám dnes může podobná tabulka zdát až úsměvná, ale pro představitele bohatých rodin dávné Číny byla vítaným pomocníkem. Mnohdy si totiž muži vydržovali až desítky konkubín a poté bylo pro ně dodržování podobných pravidel otázkou života a smrti. Neboť když dojde esence Jing, končí i náš život vezdejší. 

Jak vidíte taoisté nebyli ani hedonisté, ani asketové, ale hledali zlatou střední cestu, aby vytvořili nejvyšší možnou duchovní harmonii mezi mužem a ženou v souladu se zákony vesmíru. Na závěr ještě jedna dobrá zpráva. V letním čase lze doporučenou četnost navýšit, neboť ke vzplanutí máme díky vrcholícímu Yangu blíž .-) 

Zdroj: TCM Institut

Zenový příběh

Přítomnost je ve skutečnosti jediná část času, kterou opravdu máme k dispozici.

Zenový příběh

Starý a mladý mnich přijdou k potoku, u kterého stojí krásná gejša. Potřebuje se dostat na druhou stranu. Starý mnich ji vezme do náručí a přenese ji přes potok. Mniši dále pokračují ve své cestě. Před branou kláštera to mladší mnich nevydrží a spustí na starého: Jak jsi mohl jako mnich něco takového udělat? Starý mnich odpoví: Já jsem tu ženu pustil hned za potokem, ale ty sis ji nesl až sem.

Ananas

Doktor Sun Simiao (dynastie Tang): U nemocného by měl lékař nejdříve změnit stravu a životosprávu. Mnohdy tyto změny pro vyléčení stačí. Pokud se stav nezlepší, je nutno předepsat bylinnou směs či provést akupunkturu.

OBDOBÍ KOPŘIV

Kopřiva regeneruje slinivky u diabetu

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je známá hlavně jako nepříjemný žahavý všudypřítomný plevel. Jako mnoho jiných rostlin má však i ona jiné využití. Je možné přidávat ji do pokrmů, tj. salátů, špenátu atd. Co je však nejdůležitější, kopřiva se využívá též jako léčivá bylina, a to po dlouhá staletí. Využívají se sušené listy k přípravě čajů a různých nálevů. Kopřiva posiluje metabolismus, ledviny, srdečně-cévní systém, působí proti mikrobům atd.

V této studii se autoři snažili zjistit, zda bude mít extrakt z kopřivy pozitivní vliv na diabetiky. Diabetes, cukrovka, je metabolické onemocnění spojené se zvýšenou hladinou cukrů v krvi. To vede k poškození cév, nervů a tkání. Pacienti mívají značně poškozenou slinivku a s tím ubývá i beta buněk, které produkují inzulin, který hodnoty cukru snižuje.

Ke studii autoři využili krysí model cukrovky typu II. Krysám podávali streptozocin, který poškodí slinivku. U myší se rozvinula cukrovka. Části myší se podával také extrakt z kopřivy a části inzulin či antidiabetikum glibenclamid.

U krys, které nebyly nijak léčebné, byla poškozená slinivka a spousta beta buněk zanikla. Hodnoty krevního cukru byly vysoké. U krys, jimž se podával inzulin nebo glIbenclamind došlo ke snížení hodnot krevního cukru. Léčba extraktem z kopřivy přinesla nejen snížení hodnot krevního cukru, ale také se zvětšil objem Langerhansových ostrůvků (část slinivky s beta buňkami) i počet beta buněk.
Slinivka tedy byla schopná produkovat více potřebného inzulinu.

Studie tedy prokázala, že extrakt z kopřivy má protidiabetické účinky. Snižuje krevní cukr, a to i díky tomu, že zvyšuje počty buněk ve slinivce, které produkují inzulin. Regeneruje tedy slinivku a obnovuj její funkce. 

Gohari A, Noorafshan A, Akmali M, Zamani-Garmsiri F, Seghatoleslam A. Urtica Dioica Distillate Regenerates Pancreatic Beta Cells in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats. Iran J Med Sci 2018 Mar; 43(2):174-183.