Milování jako léčivý proces

Vážení a milí přátelé tradiční čínské medicíny,

minule jsme se dotkli Umění pěstování života – Yang Sheng Fa. Jednou z oblastí, které se dotýká, jsou i doporučení ohledně sexuálního života. 
A protože je léto, které je celkově spojeno s plodností, myslím, že je vhodný čas toto téma nakousnout.

„Muž nemůže být bez ženy a žena nemůže být bez muže. Pokud se domníváme, že pohlavní styk je izolovaný akt, pak je ohrožena naše dlouhověkost a může povstat jakákoliv nemoc,“ pravil Sun Simiao, taoistický lékař, který se dožil 101 let.

Akt milování byl taoisty chápán jako léčivý proces. K čemu při pohlavním aktu vlastně dochází? K výměně yinové energie ženy a yangové energie muže. Aby došlo k vytoužené výměně těchto energií musí se postupně mísit ohnivá mužská síla s chladnou vodní silou ženskou. Pokud se podaří oba protichůdné elementy správně prostoupit, obě energie se propojí v orgasmu a muž zahřeje ženu svou yangovou energií a žena muže svlaží svou yinovou. 

Tato výměna má blahodárný vliv na zdraví člověka, neboť udržuje obě základní životní energie v rovnováze, což podporuje nejen stav zdraví, ale také dlouhověkost. To ovšem platí jen, pokud u muže nedojde k ejakulaci. Skrze ejakulaci totiž u mužů dochází také k úbytku životně důležité esence Jing. Ideálně by muž měl pěstovat umění dosažení orgasmu bez ejakulace. K tomu slouží např. taoistické techniky jako Uzamknutí třemi prsty či Velký tah. U žen se esence tímto způsobem nevyčerpává a orgasmů si tedy může dopřát, kolik jí partner umožní.

Sexuální energie patří mezi nejsilnější v našem těle. Proto je třeba se s ní naučit zacházet. Její kultivací lze podle východních nauk dojít až k osvícení. „Spermie jsou skladištěm mužské sexuální energie. Jediná ejakulace obsahuje 200 až 500 milionů spermiových buněk a každá z nich nese možnost stát se lidskou bytostí. V jediném orgasmu je dost spermatu, který by postačil k zalidnění celých Spojených států, pokud by každá buňka byla oplodněna vajíčkem. Tvorba spermatu schopného takové psychické potence spotřebuje až třetinu denního výdaje mužovy energie a výrazně zatěžuje mužský žlázový a imunitní systém,“ tolik k problematice říká moderní medicína.

Určitě je tedy pro muže žádoucí, aby se naučili se svou sexuální energií zacházet a milováním si život prodlužovali, nikoliv zkracovali. „Nadměrná sexuální aktivita oslabuje esenci Ledvin muže, protože tělo nemá dostatek času ji obnovit“. Dokud muž tyto techniky neovládá, je vhodné se řídit doporučeními, které sepsal čínský lékař Su Nu Jingqi. (Dynastie Sun 581-618 n.l.). Tento lékař sestavil doporučení ohledně četnosti ejakulace v závislosti na věku a zdraví muže:
Se sexuální energií jsou spojeny Ledviny, potažmo esence Jing, jak jsme zmínili výše. Z toho pohledu je i pojem dobré zdraví zde primárně vnímán v souvislosti se silnými Ledvinami. Určitě si povšimněte, že ani abstinence není řešením. Z pohledu TCM totiž „co se nepoužívá, slábne a zaniká.“ Pro věk nad 70 let přitom platí čísla posledního řádku. 

Snad se nám dnes může podobná tabulka zdát až úsměvná, ale pro představitele bohatých rodin dávné Číny byla vítaným pomocníkem. Mnohdy si totiž muži vydržovali až desítky konkubín a poté bylo pro ně dodržování podobných pravidel otázkou života a smrti. Neboť když dojde esence Jing, končí i náš život vezdejší. 

Jak vidíte taoisté nebyli ani hedonisté, ani asketové, ale hledali zlatou střední cestu, aby vytvořili nejvyšší možnou duchovní harmonii mezi mužem a ženou v souladu se zákony vesmíru. Na závěr ještě jedna dobrá zpráva. V letním čase lze doporučenou četnost navýšit, neboť ke vzplanutí máme díky vrcholícímu Yangu blíž .-) 

Zdroj: TCM Institut

Zenový příběh

Přítomnost je ve skutečnosti jediná část času, kterou opravdu máme k dispozici.

Zenový příběh

Starý a mladý mnich přijdou k potoku, u kterého stojí krásná gejša. Potřebuje se dostat na druhou stranu. Starý mnich ji vezme do náručí a přenese ji přes potok. Mniši dále pokračují ve své cestě. Před branou kláštera to mladší mnich nevydrží a spustí na starého: Jak jsi mohl jako mnich něco takového udělat? Starý mnich odpoví: Já jsem tu ženu pustil hned za potokem, ale ty sis ji nesl až sem.

Ananas

Doktor Sun Simiao (dynastie Tang): U nemocného by měl lékař nejdříve změnit stravu a životosprávu. Mnohdy tyto změny pro vyléčení stačí. Pokud se stav nezlepší, je nutno předepsat bylinnou směs či provést akupunkturu.

OBDOBÍ KOPŘIV

Kopřiva regeneruje slinivky u diabetu

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je známá hlavně jako nepříjemný žahavý všudypřítomný plevel. Jako mnoho jiných rostlin má však i ona jiné využití. Je možné přidávat ji do pokrmů, tj. salátů, špenátu atd. Co je však nejdůležitější, kopřiva se využívá též jako léčivá bylina, a to po dlouhá staletí. Využívají se sušené listy k přípravě čajů a různých nálevů. Kopřiva posiluje metabolismus, ledviny, srdečně-cévní systém, působí proti mikrobům atd.

V této studii se autoři snažili zjistit, zda bude mít extrakt z kopřivy pozitivní vliv na diabetiky. Diabetes, cukrovka, je metabolické onemocnění spojené se zvýšenou hladinou cukrů v krvi. To vede k poškození cév, nervů a tkání. Pacienti mívají značně poškozenou slinivku a s tím ubývá i beta buněk, které produkují inzulin, který hodnoty cukru snižuje.

Ke studii autoři využili krysí model cukrovky typu II. Krysám podávali streptozocin, který poškodí slinivku. U myší se rozvinula cukrovka. Části myší se podával také extrakt z kopřivy a části inzulin či antidiabetikum glibenclamid.

U krys, které nebyly nijak léčebné, byla poškozená slinivka a spousta beta buněk zanikla. Hodnoty krevního cukru byly vysoké. U krys, jimž se podával inzulin nebo glIbenclamind došlo ke snížení hodnot krevního cukru. Léčba extraktem z kopřivy přinesla nejen snížení hodnot krevního cukru, ale také se zvětšil objem Langerhansových ostrůvků (část slinivky s beta buňkami) i počet beta buněk.
Slinivka tedy byla schopná produkovat více potřebného inzulinu.

Studie tedy prokázala, že extrakt z kopřivy má protidiabetické účinky. Snižuje krevní cukr, a to i díky tomu, že zvyšuje počty buněk ve slinivce, které produkují inzulin. Regeneruje tedy slinivku a obnovuj její funkce. 

Gohari A, Noorafshan A, Akmali M, Zamani-Garmsiri F, Seghatoleslam A. Urtica Dioica Distillate Regenerates Pancreatic Beta Cells in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats. Iran J Med Sci 2018 Mar; 43(2):174-183.

Fascinující fascie aneb opomíjený důvod bolesti

Vše v těle je spojené a oním pojítkem jsou právě fascie, obaly svalů. Můžeme si je představit jako velmi těsný neopren. Pohne-li se ruka v neoprenu, látka se natáhne i na hrudníku, na zádech, na nohách. A pokud se fascie jednou poškodí, tato změna se postupně přenáší dál a dál. Proto je vhodné hledat příčinu bolestí i jinde než přímo v místě potíží. A třeba i v dávné minulosti.

Už jste toho nastudovali spoustu o bolesti, která vás trápí několik týdnů, či dokonce měsíců? Navštívili jste kdejakého odborníka a pomoc stále nikde? Bolest je stále stejná, či dokonce větší? Tělo ukrývá nejedno tajemství a věda je postupně objevuje. Jeden z nejnovějších objevů jsou právě fascie.

Jedná se o velice složitou a nesmírně důležitou součást těla. Pro její komplikovanou strukturu, vlastnosti a funkce zůstávala dlouho neobjevena. A přitom, pokud nefungují, jak mají, mohou být zdrojem jakékoliv, roky neřešitelné, bolesti.

Co jsou fascie

O čem je tedy řeč? Fascie jsou obaly svalů. Jsou to drobná kolagenová vlákna propojená v sítě. Oddělují vzájemně kosti, svaly, nervy, cévy a orgány. Tělo vlastně drží svůj tvar díky fasciím.

Mají dvě vrstvy, jednu povrchovou a jednu hlubokou. Vzájemná kluznost mezi těmito vrstvami je klíčová pro zdraví pohybového aparátu. Volnost pohybu, kloubní rozsah, správná funkce vnitřních orgánů a mnoho dalšího funguje díky této kluznosti.

Fascie jsou jako neopren

Fascie mají specifické vlastnosti, mezi něž mimo jiné patří propojenost. Fascie hrudníku totiž přechází do fascie ramene, fascie ramene do fascie zad, fascie zad do fascie hýždě a tak dál. Tvoří jakousi 3D síť v našem těle.

Můžete si je představit jako velmi těsný neopren; když pohnete rukou, pohne se jak na zádech, tak i na noze. Nemůžete ničím pohnout bez toho, aniž by na to látka neodpověděla pohybem i na úplně opačném konci těla.

A teď zkuste chytit límeček vašeho trička, vytáhněte jej tisíckrát za sebou. Jak límeček vypadá? Asi moc dobře ne… Podobně to funguje u fascie krku po osmi hodinách strávených za počítačem. Opotřebovává se. Nevhodnými pohybovými stereotypy vznikají místa se ztrátou kluznosti. Chronický stres způsobí její celkové zatuhnutí. Zkrátka vaše držení těla a pohybové stereotypy přetvoří fascii do jiného, nefyziologického směru.

Dávná zranění působí současnou bolest

Mají ještě jednu velmi speciální vlastnost. Pokud jste si před dvaceti lety zvrtli kotník či podstoupili banální operaci slepého střeva, fascie nezůstaly po takovém zásahu beze změny. Zvláště pokud regeneraci či jizvě nebyla věnovaná patřičná pozornost.

Fascie v daném místě vytvořila tzv. denzifikaci, nepohyblivé místo, kde nekloužou její vrstvy vůči sobě. Toto zatuhnutí se postupem času, dalšími drobnými zraněními či opakujícími se, nevhodnými pohyby přenášelo dál po těle.

A to může být vysvětlení vaší současné bolesti ramene či hlavy apod. Při terapii se tedy musí postupovat od základů a dojít během ní až k té operaci, kterou vám dělali, když vám bylo pět let a skoro po ní ani nezbyla žádná jizva.

Při léčbě nelze uvažovat jen o místě potíží

Když to shrneme, tak jakýkoliv zásah do fasciálního systému (může jím být například gynekologická operace, komplikované nošení rovnátek, dlouhodobá zácpa, pády na hlavu, vyvrknutý kotník, zlomenina, nevhodná technika běhu či chůze, obuv) významně ovlivní vývoj držení těla a následně způsobí bolesti zad, kloubů nebo orgánů. Tato situace může trvat delší dobu a vy na možnou souvislost snadno zapomenete.

Váš vyvrtnutý kotník v deseti letech vám nikdy nepřišel pro současnou bolest beder nijak podstatný. Teď už ale víte, že může být zcela zásadní. Proto je třeba se při léčbě jakéhokoliv zranění či bolesti dívat na tělo jako na celek a neuvažovat jen v místě potíží.

V Namau se věnujeme dvěma metodám, které pracují výhradně s fasciemi – myofasciální strukturální integraci a certifikované Fasciální manipulaci®.

Jak funguje ošetření fascií

Do ošetření vždy patří i důsledný rozhovor, při kterém se spolu podíváme, jak mohou souviset současné obtíže s minulými úrazy či operacemi. Fyzioterapeut vás šikovnými otázkami provede po vašem těle a pomůže vám si vzpomenout na případné zákroky a zranění, které vaše tělo zažilo. Nejen při ošetřování fascií, ale při jakékoli práci s tělem je totiž důležité dívat se na tělo komplexně. Pomůže k tomu i to, že fyzioterapeut vyšetří, jak se vám celkově daří v pohybu, protože i drobné rozdíly mezi pravou a levou stranou jsou velkými informacemi, podle kterých s fyzioterapeutem budete pracovat na tom, aby vám zase bylo dobře.

Samotné ošetření fascií probíhá na lehátku. Podle všech vyšetření a úvodního rozhovoru zvolí fyzioterapeut způsob, jak vaše fascie v tuto chvíli co nejlépe uvolnit tak, aby vám to přinášelo dlouhodobý prospěch. Někdy začínáme v malých oblastech kolem problematické oblasti, se kterou přicházíte,  abychom dané části dali možnost se znovu spojit s tělem. Jindy začneme naopak celotělovým ošetřením, kdy můžete mít pocit, že fyzioterapeut postupuje od hlavy k patě bez rozmyslu, ale opak je pravdou – v takovou chvíli je jeho mozek zapnutý na plné obrátky a snaží se vidět celé vaše tělo jako jeden jediný a celistvý funkční organismus. Bere v potaz vaše ramena, páteř, ale i břišní orgány a často i vaše psychické nastavení, protože vše hraje svou důležitou roli.

Fascie v širších souvislostech

Nicméně fascie jsou velmi choulostivý systém, který hodně souvisí také s emocemi, s vnitřními záněty a dalšími onemocněními trávicího, dýchacího a ostatních tělních systémů.

Jejich zatuhnutí nespočívá pouze ve špatném pohybu či nedoléčeném zranění, ale i v celkovém napětí duše, v přílišném pohybu, nespokojenosti, nedostatku sebepéče atd. Proto je důležité léčit příčinu na všech frontách, aby došlo k úplnému vyléčení. Proto je vhodné vyhledat komplexní, týmovou péči, která řeší problém skutečně ze všech úhlů.

Zdroj: KLÁRA TUZAROVÁ 13. 12. 2019

www.vitalia.cz/